Parafia NSPJ w Strzemieszycach
Strona Główna - Historia parafii - Msze i nabożeństwa - Duszpasterze - KONTAKT - Siostry Pasjonistki
Search   
Nawigacja
Artykuły
Ogłoszenia parafialne
Intencje parafialne
Galeria
Parafialna Księga Gości
Ostatnie Artykuły
Strzemieszycki Jubil...
Czerwiec – mie...
NABOŻEŃSTWO PIERWSZ...
Rodzinne kolędo...
Źródła "cywilizacji ...
Adoracja
100lecie parafii NSPJ
Słowo Bp Grzegorza Kaszaka na perygrynację figury NSPJ

Objęcie patronatu przez Bp Grzegorza Kaszaka

Objęcie patronatu przez Prezydenta miasta Dąbrowa Górnicza

Błogosławieństwo Benedykta XVI

SERCE JEZUSA
Historia kultu

Dla czcicieli NSPJ

Akt zawierzenia

Litania

Pierwsze piątki - obietnice

Tajemnica jedności i miłości

Akcja Katolicka

„Akcja Katolicka jest stowarzyszeniem katolików świeckich, którzy w zorganizowanej formie bardziej bezpośrednio współpracują z hierarchią kościelną w realizacji ogólnego celu apostolskiego Kościoła”.

Dla realizowania tak określonej misji Ojciec Św. PIUS XI powołał w 1922 r. Akcję Katolicką jako organizację religijno-społeczną.

W Polsce Akcja Katolicka powstała w 1930 r. w Poznaniu. Jej statut zatwierdził 27 listopada 1930 r. Papież Pius

W parafii Strzemieszyce Akcja Katolicka została powołana w 1935 r. jako 87 oddział w diecezji częstochowskiej. Pierwszym jej prezesem był Julian Kopeć. Jego wybór został zatwierdzony przez Diecezjalny Instytut AK w Częstochowie 12 marca 1936 r.

Akcja Katolicka zajmowała ważne miejsce w życiu społecznym Polski, była organizacją masową.. Po 1945 r. ze względu na nowe uwarunkowania społeczno-polityczne, jej działalność nie została reaktywowana.

Ojciec Św., Sługa Boży Jan Paweł II apelował do biskupów polskich o odrodzenie Akcji Katolickiej w Polsce, która jak mówił: niegdyś była tak żywa i przyniosła tyle wspaniałych owoców.

Apel Ojca Św. znalazł szybko odpowiedź w Kościele. Konferencja Episkopatu w Polsce 17 marca 1995 r w liście pasterskim pt. „Akcja Katolicka w służbie nowej ewangelizacji” zapowiada jej odrodzenie, określa zadania i cele oraz miejsce wśród innych stowarzyszeń kościelnych w Polsce. Dekretem z dnia 2 maja 1996 r ks. Kard. Józef Glemp Prymas Polski i Przewodniczący Konferencji Episkopatu, powołał, z jej upoważnienia, Akcję Katolicką.

Swoją misję w hierarchicznym apostolstwie Kościoła Akcja Katolicka zawierzyła wstawiennictwu Najśw. Maryi Pannie, Królowej Polski. O dobre owoce swojego posłannictwa Akcja Katolicka modli się do Boga także przez pośrednictwo swych patronów: św. Wojciecha Biskupa Męczennika oraz bł. Stanisława Starowieyskiego.

W 2000 r. Akcja Katolicka otrzymała Statut, który określa jej cele i zadania. Do jej głównych zadań należy: wprowadzanie wartości ewangelicznych i zasad katolickiej nauki społecznej do życia społecznego, zajmowania stanowiska Kościoła, reagowanie na zagrożenia wiary i moralności chrześcijańskiej, kształcenie działaczy katolickich. Celem powołania Akcji Katolickiej jest odmiana na lepsze oblicza polskiego katolicyzmu, utwierdzanie ludzi w wierze, zachęcanie do wierności Bogu i przykazaniom, konsolidacja środowiska katolickiego.

Zadaniem Akcji Katolickiej jest odpowiedź na dzisiejsze potrzeby Kościoła, tj. „odnowę w Chrystusie”. Ta odnowa powinna zmierzać do przemiany mentalności człowieka i jego codziennych postaw oraz wszystkich dziedzin życia społecznego. Członkowie Akcji Katolickiej wchodząc w środowisko społeczne, swoim działaniem i przykładem głoszą prawdę o Bogu, zachęcają do pójścia drogą Chrystusa. Poprzez świadczenie wiary, czynne akty miłości, prowadzą swą misję apostolską.. Apostolstwo świeckich jest znakiem czasu. Wszyscy, którzy stają się członkami Kościoła przez Sakrament Chrztu i Bierzmowania, uczestniczą w dawaniu świadectwa wierze. Aktualne problemy kulturalne i społeczne angażują przede wszystkim laikat, wezwany do zajmowania się rzeczami tego świata i kierowania nimi zgodnie z zamysłem Bożym. Formą apostolatu świeckich jest Akcja Katolicka. Idea czynnego apostolstwa świeckich w Kościele jest głęboko osadzona na podstawach biblijnych i teologicznych.

Formację wewnętrzną członków oraz program działania Akcji Katolickiej opiera się na Piśmie Świętym, nauczaniu Kościoła powszechnego i Konferencji Episkopatu Polski oraz Diecezjalnych programach duszpasterskich..

Po kilku latach od swego odrodzenia Akcja Katolicka zajęła znaczące miejsce w szeregu stowarzyszeń i ruchów kościelnych w Polsce.

Fakt odradzającej się Akcji Katolickiej przyjął z radością papież Jan Paweł II, czemu dał wyraz m.in. podczas swojej pielgrzymki do Polski w 1997 r. w Krośnie oraz w 2003 r. w Rzymie podczas pielgrzymki członków Akcji Katolickiej. Organizując i działając w strukturach Akcji Katolickiej, wypełniamy wolę zmarłego papieża Jana Pawła II.

W diecezji sosnowieckiej Akcja Katolicka i Instytut Akcji Katolickiej powołał w dniu 14 października 1995 r Biskup Adam Śmigielski. W naszej parafii Oddział Akcji Katolickiej został utworzony 22 lutego 1997 r. Oddział nasz działalność swą realizuje na podstawie programu duszpasterskiego Instytutu Akcji Katolickiej Diecezji Sosnowieckiej, wzbogacając go o specyficzne dla naszego Oddziału inicjatywy. Członkowie naszego Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej wykonują zadania apostolskie poprzez pełnienie posługi w zakresie liturgii przez czytanie Słowa Bożego, przygotowywanie i prowadzenie nabożeństw takich, jak Różaniec Św., Droga Krzyżowa, pierwszopiątkowe adoracje Najśw. Sakramentu, adoracje przy Grobie Pańskim, czytanie prasy katolickiej, uczestnictwo we wszystkich świętach i uroczystościach w parafii, udział w chórze kościelnym. Współuczestniczymy w redagowaniu parafialnej gazetki "Głos Serca". Bierzemy udział w działaniach i uroczystościach organizowanych przez Instytut Akcji Katolickiej Diecezji Sosnowieckiej, jak: rekolekcje w Częstochowie, pielgrzymka piesza na Jasną Górę, rocznicowe msze św. w Bazylice Katedralnej w Sosnowcu i na Placu Papieskim, udział w konferencjach naukowych i wykładach. Raz w roku Oddział nasz organizuje festyn dla dzieci, dwa razy w roku pomoc żywnościową dla biednych rodzin z naszej parafii. Prowadzimy sklepik parafialny, z którego dochód przeznaczony jest na cele charytatywne.

Naszym działaniem staramy się pogłębiać swoją wiarę, czynić coś dobrego dla innych, wspólnie z ludźmi myślącymi podobnie realizować swą drogę do zbawienia.

W tym roku Akcja Katolicka obchodzi 14-lecie swojego odrodzenia. Świadoma powierzonej jej szczególnej misji hierarhicznego apostolstwa Kościoła, wielbi dziś Boga za dar istnienia i możliwość działania w Kościele i Ojczyźnie .Składa również modlitewne dziękczynienie Słudze Bożemu Janowi Pawłowi II za inspirację do jej reaktywowania.

Oby nie zabrakło światu naszego świadectwa!

ZARZĄD

Parafialnego Oddziału

Akcji Katolickiej


 

Dodano dnia 13.10.2012r

Jest oczywistym, że nie można czcić Pana Boga nie troszcząc się o człowieka, który jest dzieckiem Boga Ojca. W działalności Akcji Katolickiej życie wiarą i dobroczynność, sprawy socjalne są nierozdzielne. Akcja Katolicka działająca w Parafii przy bazylice pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa Dąbrowa Górnicza – Strzemieszyce, udziela się także na płaszczyźnie dobroczynnej, charytatywnej. Czyni to na miarę swoich możliwości. Przychodzi z pomocą dobroczynną dla zgłoszonych osób, rodzin naszej Parafii. Można powiedzieć, że jest to całościowe postrzeganie ludzkich spraw, potrzeb, okazanych przynajmniej w dość znaczącym stopniu. Owa posługa - pomoc wypływa z chrześcijańskiego obrazu Boga i człowieka. Przykładów wzajemnego przenikania się pomocy religijnej i socjalnej w życiu Kościoła, w życiu naszej Parafii jest bardzo dużo.

W okresie Adwentu, Wielkiego Postu, Akcja Katolicka regularnie przeprowadza specjalną działalność - akcję dostarczania paczek żywnościowych i odwiedzania wiernych, naszych Parafian przed świętami Bożego Narodzenia i Wielkiej Nocy.  

Trzeba także podkreślić że również na innych płaszczyznach Akcja Katolicka zaznacza czynną swoją obecność jak np. Piknik Rodzinny.  

Na terenie Szkoły – Gimnazjum, znajdującego się na terenie naszej Parafii w Strzemieszycach 20 maja 2012 r. odbył się PIKNIK RODZINNY pod hasłem: „Tata Mama, i Ja”.  Akcja Katolicka działająca przy naszej Parafii w sposób czynny i jakże ofiarny uczestniczyła w przygotowaniu i przebiegu Pikniku. Piknik miał na uwadze promować tutejszą szkołę i dzielnicę. Przebieg pikniku miał charakter rekreacyjny, gdzie było mnóstwo radości, zabawy, pięknej godziwej rozrywki.

Czynna obecność, poświęcenie czasu, dla tej znaczącej inicjatywy także wpisuje się przestrzeń działań naszej Akcji Katolickiej.                     (opr. Ks. Z. Książek)

 

 Dodane przez Bazylika dnia luty 04 2011 18:40:03 ˇ 0 Komentarzy ˇ 3519 Czytań Drukuj
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
KANCELARIA - potrzebne dokumenty
do chrztu

do ślubu

do pogrzebu

Słowa zmieniające życie
"Niebo i ziemia przeminą, ale moje słowa nie przeminą" (Łk 21,33)
SŁOWO BOŻE NA DZIŚ - KLIKNIJ!

Grupy działające w parafii
Schola

Oaza młodzieżowa

Liturgiczna Służba Ołtarza

Koło Przyjaciół Radia Maryja

Koło misyjne dzieci

Koło biblijne

Akcja katolicka

WARTOŚCIOWE STRONY
JAN PAWEŁ II Szukałem was

Diecezja Sosnowiecka

Internetowa Liturgia Godzin

Opoka

Pomoc duchowa

Czytania na każdy dzień

Biblia online

Kapłaństwo

Papieskie dzieło misyjne dzieci

Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie